Mekatronik

Mekatronik

2011 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi Sertifikası’ nın alınması birlikte Akım Metal firması elektrik motoru alanında çalışmalar yapmaya başlamıştır. Özellikle yurt dışına bağımlı olduğumuz ve son yıllarda ileri teknolojik ürünlerde kullanılmaya başlayan sürekli mıknatıslı senkron motorları kendine hedef seçmiştir. Bu kapsamda ilk çalışmalarını kendisinin de saha içerisinde sıkça kullandığı endüstriyel otomasyon uygulamalarını referans alarak yapmaya başlamıştır. Çeşitli TÜBİTAK destekleri de alarak çalışmalarını sürdürmüş ve yaptığı çalışmalar özellikle bu tür motorlara oldukça fazla ihtiyaç duyan savunma sanayinin dikkatini çekmiştir.

Akım Metal’ in savunma sanayine yönelik çalışmaları Aselsan’ ın servomotor tasarımı ve üretimi konusunda alt yüklenici olması ile başlamıştır. Aselsan ile yapılan çalışmalar sonrasında Roketsan, Tübitak SAGE gibi diğer savunma sanayi firmaları ve enstitüler ile ortak projeler geliştirmeye başlamış ve ülkemizin özellikle savunma sanayi alanındaki dışa bağımlılığının azaltılması konusunda ciddi alt yapı yatırımları yapmış ve seri üretime başlamıştır.

Elektrik motoru işinin başında kendisine büyük hedefler koyarak işe başlayan Akım Metal kurduğu çekirdek ekip ile birlikte ilk çalışmalarını gerçekleştirmiş ve süreç içerisinde aldığı işlerle birlikte ekibini büyütme yoluna gitmiştir. Hem tasarım hem üretim konusunda alanında tecrübeli mühendis ve teknisyenlerle çalışan Akım Metal ekibini her geçen yıl daha da güçlendirmektedir. Bu konuda artan taleplerin ve son yıllarda yapılan millileştirme projelerinin etkisi büyüktür.

Akım Metal Ar-Ge Merkezi takımlarından Mekatronik Takımı, elektrik motorlarının geliştirilmesi ve prototip üretim süreçleri ile ilgili çalışmaları sürdürmektedir. Motor tasarımı, analizi ve üretimi ile ilgili ihtiyaç duyulan temel bir çok yazılım, ekipman, ölçüm cihazı, test sistemlerini bünyesinde barındırmaktadır. Ekip üyelerinin yetkinliği, motivasyonu ve altyapı kabiliyetleri, ülkemizde elektrik motor teknolojisinin daha da ileri gitmesi için çalışmalarını her geçen gün arttırarak sürdürmektedir.