Elektronik

Elektronik

2013 yılında elektronik sektöründe araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlayan Akım Metal, sektörün ülke bazında bir açığı olan güvenilir ve standartlara uygun elektronik ürünler üretme yönünde hızla ilerlemiştir. Yerli pazarda özellikle dışa bağımlılığın çok üst düzeyde, zorluk derecesi yüksek ve yetişmiş teknik elemanın az olduğu otomasyon ve güç içerikli ürün gamlarını kendisine hedef olarak seçmiş, bu alanda kısa vadede dışa bağımlılığı azaltan ve ülkenin teknik altyapısına katkıda bulunan bir firma olmayı amaçlamıştır. Bunlara ek olarak ise AR-GE sonucunda çıkan ürünleri ile dünya pazarına yayılacak büyük markalar yaratmak, firmanın başlıca hedeflerindendir. Bu kapsamda özellikle LED Aydınlatma ve Hareket Kontrol Teknolojileri alanlarında yaklaşık 4 yıldır süregelen araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu ortaya çıkan ürünleri ile SMB ve Fermada gibi markalara hayat vermiştir. Bu ürünleri ile firma, elektronik sektöründe kaliteli, standartlara uygun ve yenilikçi ürün üretme tecrübesine sahip olarak adeta kabuk değiştirmiştir. Yan sanayici kimliğinden sıyrılan Akım Metal, yaklaşık 50 modeli ve sahada çalışan on binlerce ürünü ile kendi ve ülkesinin geleceğine ışık tutan bir firma olma yolunda ilerlemeye devam etmektedir.

Akım Metal AR-GE Elektronik Takımı, özellikle güç elektroniği konusunda yaptığı çalışmalar ile ülke içerisinde nadide bir konuma yerleşmektedir. Ürüne yönelik AR-GE çalışmaları yapan bu ekip, sahip olduğu nitelikli teknik tasarım, test ve uygulama yeteneklerini tecrübesi ile en iyi bir şekilde harmanlayarak firmasının ilerlemesinde öncü olacak çalışmalar ortaya çıkarmaktadır. LED Sürücüler, Anahtarlamalı Güç Kaynakları ve Motor Sürücüler gibi projeler üzerine çalışan ekip özellikle Güç Devreleri Tasarımı, Analog/Dijital Devre Tasarımı, Simülasyon Çalışmaları ve PCB tasarımı gibi tasarım adımlarında uzmanlaşmış olup bu tasarımlarını Elektromanyetik Uyumluluk ve Elektriksel Güvenlik kurallarına uygun yapmakta da büyük bir tecrübeye sahiptir. Bu konuda Türkiye’nin TSE belgeli yani standartlara uygun ilk LED sürücüsü gibi ödülleri de bulunan ekibin, tüm bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan kaliteli ürünlerine uluslararası kabul gören belgeler de alınmıştır.

Başarılı üniversitelerin, başarılı mezunlarından oluşan ve alanlarında 1 ile 20 yıl arasında yurt içi ve yurt dışı tecrübe sahibi mühendisleri içeren teknik kadro yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasındaki güvenceyi oluşturmaktadır. Ekip içi ve diğer birimler ile yardımlaşmayı esas alan firma kültüründeki bu ekip, AR-GE ağacının sağlam bir dalı olarak yerini almıştır. Kendi çalışma disiplinlerine en uygun laboratuar altyapısına sahip olan Elektronik Takımı, çağdaş, amaca uygun ve nitelikli laboratuar cihazları ile güvenilir ve kayda değer sonuçlar ortaya koymaktadır. Kendi laboratuarında ön EMI, güvenlik, ısıl, elektriksel ve performans testlerini gerçekleştirebilen ekip, böylelikle ürüne yönelik bir faaliyetin en başından en sonuna kadar titiz çalışmalar gerçekleştirerek nihai sonuca en hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Detaylı ve zorlu aşamaların sonucunda ortaya çıkan ürünler kaliteli ve güven veren ürünler olarak firma portföyünde yerlerini almaktadır.

İlk yapılanmaya başladığı andan itibaren alanında başarılı çalışmalar ortaya koyan Elektronik Takımı, yüksek nitelikli araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile firmasının ve ülkesinin geleceğe güvenle ilerlemesine etkin rol oynamayı hedeflemektedir.